RZS - USK Wrocław

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Wysoki kontrast

plakat

pdfZapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu35.7 MB

 

 

RZS wykryte na czas pozwala zachować sprawność.

Dr hab. Jerzy Świerkot z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych USK, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa dolnośląskiego.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, która atakuje stawy i inne narządy. Nieleczona prowadzi do zniszczenia stawów i inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Zdaniem ekspertów, RZS nie musi na zawsze uniemożliwiać aktywność zawodową, choć zdarza się to zbyt często. Problem szczególnie dotyczy Polski, gdzie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty reumatologa jest wyjątkowo długi. A co za tym idzie, spora część pacjentów otrzymuje pomoc za późno. W USK ruszył specjalny program, który ma temu przeciwdziałać.

Wszyscy znamy hasło „Ruch to zdrowie”, ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe - mówi dr hab. Jerzy Świerkot z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych USK, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa dolnośląskiego. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie. Tymczasem Polska jest jednym z krajów, w których opóźnienia diagnostyczne w RZS są największe w Europie. Czas, jaki mija od pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania i włączenia leczenia to średnio aż 35 tygodni. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy. Brakuje też tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej, czyli konsultacji reumatologicznej w ośrodkach wczesnej diagnostyki (w Polsce dopiero planowane jest stworzenie takich ośrodków).

 

Tę lukę w części kraju wypełni Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, który w partnerstwie z Opolskim Stowarzyszeniem Chorych na Reumatyzm „Milenium” oraz Dolnośląskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców realizuje projekt „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów”. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. A wszytko po to, by chorzy nie musieli rezygnować z pracy albo mogli do niej wrócić po leczeniu. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych, a jego wartość to ponad 1,8 mln zł.

 

Dla kogo ten program? Adresatem programu są pacjenci z województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, znajdujący się w grupie ryzyka zachorowania na RZS. Są to osoby w wieku 18 - 67 lat, u których wystąpiły objawy:

  • nieurazowy ból i obrzęk stawów trwający co najmniej 3 tygodnie niespowodowany urazem, brak rozpoznanej osteoporozy,
  • sztywność poranna stawów trwająca powyżej 30 minut,
  • stan podgorączkowy,
  • ból mięśni,
  • uczucie zmęczenia.

 

Bardziej szczegółowe kryteria znajdują się w pytaniach kwestionariusza, który pacjenci otrzymują do wypełnienia. Jeśli odpowiadają twierdząco na 6 z 11 pytań, to znaczy, że się kwalifikują do programu. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który uczestniczy w programie (kilkadziesiąt podmiotów). Kwestionariusz oraz lista poradni POZ są dostępne na stronie USK w zakładce „Projekty POWER”.

 

Korzystanie z dodatkowych środków, w tym ze środków Unii Europejskiej ma wiele zalet. To między innymi możliwość sfinansowania potrzeb inwestycyjnych szpitala, potrzeb szkoleniowych, czy też sfinansowanie inicjatyw w zakresie profilaktyki zdrowotnej skierowanej na potrzeby pacjentów. Aktywność w ich pozyskaniu przez USK tylko w 2017 r. zaowocowała dodatkowymi środkami dla szpitala na różne cele na kwotę ponad 35 mln zł, a ponad 37,5 mln zł czeka na ostateczne decyzje co do możliwości ich uruchomienia – mówi Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, zastępca dyrektora ds. finansowych. – Niektóre programy przewidują możliwość zdobycia dodatkowych funduszy na uruchomienie mechanizmów motywacji dla zaangażowanego personelu w realizację danego projektu. Jeśli taki mechanizm został dopuszczony w projekcie, współpraca z personelem nabiera też innej perspektywy. Dla szpitala najważniejsze jest jednak to, że pracownicy chcą i angażują się w procesy pozyskania środków z dotacji unijnych, bez względu na to, czy otrzymają za to dodatkowe środki, często przedkładając swój własny interes na drugi plan. Środki europejskie dają szanse różnym instytucjom, w tym naszemu szpitalowi na zrealizowanie zadań, na które nie moglibyśmy sobie nigdy pozwolić, a dzięki ich zaangażowaniu dają nam wartość dodaną zarówno dla potencjalnych beneficjentów jak i grup docelowych projektu. Należy też pamiętać, że prawidłowa realizacja projektów, zwłaszcza finansowanych ze środków Unii Europejskiej nie jest łatwa. Dziś jesteśmy na początku tej drogi w tym projekcie. Dziękując za wkład merytoryczny personelowi medycznemu, życzę nam prawidłowej realizacji projektu dla dobra szpitala i jego pacjentów.

 

Alicja Giedroyc*
*Artykuł został przedrukowany z GAZETY PACJENTA „BOROWSKA 213” [Nr 32, Maj 2018}

Udostępnij

  • Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój
  • Rzeczpospolita Polska
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
Projekt Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego